wtorek, 29 grudnia 2015

Premiery 2016

Już za dwa dni przywitamy 2016 rok! A co nas w nim czeka? Same wspaniałości! Zobaczcie jakie książkowe nowości pojawią się na początku roku. Wybrałam 6 premier, które najbardziej mnie zaciekawiły i zwróciły moją uwagę, ale pojawi się mnóstwo pozycji godnych uwagi :)

1.
Aleja tajemnic 
Autor: John Irving
Tłumacz: Magdalena Moltzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 7 stycznia

Muszę przyznać, że zakochałam się w tej okładce i to ona sprawiła, że zaciekawiła mnie ta pozycja. Po przeczytaniu opisu tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że powinnam się rozglądać za tą książką.


„Aleja tajemnic” to 14 powieść John Irvinga, nad którą pracował ponad 25 lat.
Czternastoletni Juan Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, ma młodszą siostrę Lupe, która myśli, że zna przyszłość, zwłaszcza swoją i brata. Jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością różnie bywa, ale wyobraźcie sobie, co czuje dziewczynka, która myśli, że wie, co czeka ją lub osobę, którą najbardziej kocha. Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia? Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej. Po latach Juan Diego wyruszy w podróż na Filipiny, ale będą mu towarzyszyć sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania; to w nich jest najbardziej żywy. „Los naznaczył go swoim piętnem”, opisuje John Irving Juana Diego. „Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia – to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne, albo rzucać się w oczy”. „Aleja tajemnic” to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości – z Meksyku – ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić.


2.
Pacjent
Autor: Juan Gomez-Jurado
Tłumacz: Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data premiery: 13 stycznia

Ceniony neurochirurg David Evans zostaje postawiony w potwornej sytuacji: jeżeli jego następny pacjent przeżyje operację, jego córeczka Julia zginie z rąk psychopaty.
Kiedy doktor Evans odkrywa, że pacjentem, który musi umrzeć, aby jego córka przeżyła, jest nie kto inny jak prezydent Stanów Zjednoczonych, rozpoczyna się rozpaczliwe odliczanie. 
Juan Gómez-Jurado z typową dla siebie maestrią utkał intrygę, która bezpowrotnie chwyta czytelnika. Pacjent to pasjonująca i poruszająca powieść rozgrywająca się wciągu 63 gorączkowych godzin, która nie daje czytelnikowi odetchnąć i która przedstawia niemożliwy do rozwikłania dylemat moralny, mogący wpłynąć na dzieje świata.

3.

Ginekolodzy 
Autor: Jürgen Thorwald
Tłumacz: Anna Wziątek 
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13 stycznia



Właściwy rozwój ginekologii przypada na wiek XIX i XX, gdy wprowadzono nowoczesne, jak na ówczesne czasy, metody diagnostyczne i operacyjne. Zanim to nastąpiło – trwał horror. Ginekolodzy, czy jak ich nazywano „damscy rzeźnicy”, prześcigali się w wykonywaniu zabiegów, które tylko pozornie przynosiły poprawę, a pokazowe operacje chirurgiczne i sprawne posługiwanie się skalpelem bardziej służyły sławie medyków niż zdrowiu pacjentek, które zbyt często kończyły na cmentarzu. Konserwatyści wołali, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii. I że badanie powinno być przyzwoite, więc lekarz nie mógł złamać tabu i zobaczyć nagiej pacjentki. Prekursorom nowoczesnej diagnostyki nie było łatwo. Gdy pojawiali się lekarze chcący ulżyć chorym kobietom, stawali się tematem kpin, tracili prawo wykonywania zawodu, a nawet trafiali przed sąd. Innych chciano wieszać. Autor w tej książce po raz pierwszy wystąpił przeciwko lekarzom. Nie szczędzi gorzkich słów tym, którzy nauki Kościoła, nierzadko stojące w sprzeczności z medycyną i zdrowym rozsądkiem, przedkładali nad dobro pacjentek. Pisał: „Ginekolodzy będą książką prowokacyjną. Opowiada ona o brutalności wielu lekarzy, ich wrogości do kobiet, kulcie macicy, któremu się oddawali, nawet jeśli kobieta musiała umrzeć z tego powodu”.
Jednocześnie Jürgen Thorwald pisze o tych, którzy wbrew przeciwnościom uśmierzali ból porodowy, leczyli przetoki i nowotwory, o tych, którzy zmniejszali śmiertelność rodzących, wymyślili cesarskie cięcie i badanie cytologiczne, którzy uczyli się anatomii na sztucznych miednicach i macicach, i o tych, którym zawdzięczamy dziś pojawienie się całej gamy środków antykoncepcyjnych. Przedstawia fascynującą opowieść o historii medycyny. Opisuje rozwój metod badań i narzędzi chirurgicznych, niejednokrotnie przełamuje wstydliwe tabu i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice. Śledząc poszczególne przypadki medyczne obserwujemy sposoby dochodzenia do wiedzy, którą posiadają współcześni lekarze. Thorwald pisze barwnie i intrygująco, za jego sprawą historia medycyny opisana jest w sposób przystępny i zrozumiały dla laika, a narracja momentami przypomina powieść sensacyjną. Nic dziwnego, że jego książki doczekują się kolejnych przekładów na całym świecie, a pokolenia czytelników czytają te historie z wypiekami na twarzy.



4.


Anatomia uległości
Autor: Augusta Docher
Wydawnictwo: Lucky
Data premiery: 31 stycznia

Co się zdarzy, gdy na drodze Melanii Duvall, niezależnej i wyzwolonej trzydziestoletniej singielki, stanie Adam Harding?
Co będzie, gdy ten twardo stąpający po ziemi mężczyzna rzuci jej wyzwanie i zaprosi do gry, w której paradoksalnie nie liczy się wygrana, a jedynie walka o nią? Czy Melania pozwoli się ujarzmić i odda w jego ręce całą siebie?
„Wiesz, że wszystko w tobie pachnie uległością? Twoje łzy, pot, skóra, oddech… Dopiero dzisiaj to sobie uświadomiłem. Zapach twojej uległości… Wyczułem go, gdy pierwszy raz wziąłem cię w ramiona. Nie wiedziałem wtedy, co tak bardzo mnie oszołomiło”.
Jak potoczy się gra, w której oboje poniosą porażkę i jednocześnie odniosą zwycięstwo? Czy nie zgubią się w trakcie podróży w głąb własnej psychiki, odkrywając świat doznań seksualnych, jakich dotąd nie znali?
Zmysłowo i bezpruderyjnie, czasem ostro i brutalnie, by za moment zaskoczyć Cię czułością i romantyzmem.
Oto „Anatomia uległości” – powieść o najskrytszych fantazjach kobiet.
Takich jak Ty…


5.

Życie i śmierć
Autor: Stephenie Meyer
Tłumacz: Olejnik Donata
Cykl: Zmierzch (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery: 3 lutego

Z okazji dziesiątej rocznicy wydania "Zmierzchu" Stephenie Meyer podarowała swoim fanom wspaniałą niespodziankę - napisała nową wersję pierwszego tomu sagi.
Tym razem na kartach książki pojawia się piękna wampirzyca Edythe, w której zakochuje się chłopak o imieniu Beau.


6.

Gra pozorów
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 17 lutego

Wyścig z czasem, tajemnicze nagrania, zaniki pamięci – „Gra pozorów” to porywająca opowieść i wymagająca gra, w której musisz być wyjątkowo czujny, by żaden szczegół Ci nie umknął.
Wydawać by się mogło, że wiadomość o zaginięciu męża oraz jego śmierci to najgorsze,
co mogło spotkać Aleksandrę – psycholog i matkę dwójki dzieci. Okazuje się jednak, że to dopiero początek. Kobieta pada ofiarą porwania. Po uwolnieniu, mimo niebezpieczeństwa i wbrew zdrowemu rozsądkowi, postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę. Zbierając nowe fakty, powoli wyciąga na światło bolesną prawdę, a lawina zdarzeń urasta do niespodziewanych rozmiarów…
Dasz się wciągnąć w niebezpieczną grę, w której pytania tylko pozornie przynoszą odpowiedzi?

* wszystkie opisy pochodzą z portalu lubimyczytac.pl

Na koniec życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku i zrealizowania wszystkich postanowień! :)

10 komentarzy:

  1. Życie i śmierć - no proszę proszę xD
    Kto by pomyślał, że doczekamy się podobnej książki - z ciekawości zajrzę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielką fanką Zmierzchu nie jestem, ale zaciekawiła mnie ta zamiana :D

      Usuń
  2. Z Johnem Ivringiem nie mam miłych skojarzeń, więc po jego książkę ni sięgnę, reszta pozycji wydaje się interesująca, a szczególnie czekam na "Anatomię uległości" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O kurcze, ile ciekawych książek! Mnie cieszy nowa książka Thorwalda, bo poprzednie mi się bardzo podobały, a i tematy medyczne są dla mnie bardzo interesujące.

    Szczęśliwego Nowego Roku!

    OdpowiedzUsuń
  4. Irving napisał nową powieść? Muszę przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czekam na Thorwalda, uwielbiam tego pisarza ♥♥

    OdpowiedzUsuń
  6. Pacjent zapowiada się ciekawie :D

    SZCZĘŚCIA W NOWYM ROKU :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie!
Będzie mi bardzo miło jeśli dasz znać co myślisz o tym poście :)