piątek, 1 grudnia 2017

Siostra - Louise Jensen


Siostra

Autor: Louise Jensen
Tłumacz: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Burda Książki
Liczba stron: 400
Moja ocena: 6/10


Grace przeżywa żałobę. Nie potrafi podnieść się po nagłej śmierci najlepszej przyjaciółki Charlie, której ostatnie słowa brzmiały bardzo tajemniczo. Charlie przepraszała za coś i prosiła o wybaczenie. Aby rozwiązać zagadkę Grace postanawia odkopać kapsułę czasu, którą dziewczyny jako nastolatki zakopały w lesie. Dzięki temu dowiaduje się, że Charlie bardzo chciała odszukać swojego biologicznego ojca. Teraz to Grace obiera za cel jego odnalezienie, a pomaga jej w tym chłopak Dan. Zamieszczają w Internecie ogłoszenie, na które odpowiada Anna podając się za przyrodnią siostrę Charlie. Życie pary zmienia się diametralnie gdy kobieta wprowadza się do nich, a na jaw wychodzą nowe fakty. Grace ma wrażenie, że ktoś ją śledzi, odbiera coraz więcej głuchych telefonów i jest świadkiem kilku dziwnych wydarzeń.

Siostra jest debiutem trzydziestoletniej Louise Jensen, który od razu trafił na listy bestsellerów. Myślę, że jest to przyzwoite rozpoczęcie kariery, ale od kolejnych książek oczekiwałabym czegoś więcej.

Fabuła książki jest dość rozbudowana. Pojawia się kilka wątków, które jednak ostatecznie łączą się w logiczną całość. Autorka powoli wyjawia informacje na temat głównej bohaterki stosując dodatkowo popularną w thrillerach psychologicznych retrospekcję. Na zmianę poznajemy wydarzenia przed i po śmierci Charlie. Zazwyczaj taki zabieg buduje napięcie, ale w tym wypadku irytował mnie, bo akcja toczyła się powoli i nie wciągała tak jak można by się tego spodziewać.

Autorka dużo czasu poświęciła na  wykreowanie bohaterów. Każdy z nich jest inny i czymś się wyróżnia. Mamy szansę poznać nie tylko główną bohaterkę, ale także jej rodzinę i przyjaciół. Grace momentami wydaje się słaba i bardzo naiwna, co działało mi na nerwy. Bardzo szybko zaufała Annie i zaprosiła ją do swojego życia. Jednak mogę zrozumieć motywy jej postępowania. Bardzo przeżywa stratę najlepszej przyjaciółki i próbuje odnaleźć Charlie w jej przyrodniej siostrze. Zależy jej na więzi z Anną, ponieważ ma wrażenie, że dzięki temu ma „kontakt” ze zmarłą. Zamroczona pragnieniem odzyskania cząstki Charlie nie dostrzega, że niepokojące wydarzenia rozpoczęły się wraz z pojawieniem kobiety.

Anna natomiast jest osobą niezwykle bezwzględną i wyrafinowaną. Udaje zagubioną i skrzywdzoną przez los tylko po to, by zakraść się do życia Grace. Nie liczy się z uczuciami innych, tylko dąży do celu po trupach. Potrafi kłamać bez zająknięcia. Kieruje nią zazdrość i żądzą zemsty. Jest typem, którego należy unikać jak ognia, nie zawaha się przed niczym aby dopiąć swego.

Liczyłam na to, że książka wciągnie mnie całkowicie i będę ją czytać z zapartym tchem. Niestety tak się nie stało, mimo że sam pomysł na fabułę miał wielki potencjał. Kilka fragmentów było zbyt przeciąganych i wyglądały na wymuszone. Muszę jednak przyznać, że w historii wyczuwalna jest aura tajemnicy i intrygi. Jest to dobra pozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z thrillerami psychologicznymi. Wielbiciele mocnych wrażeń i zwrotów akcji nie będą zachwyceni. Siostra, choć jest całkiem ciekawym thrillerem, nie mrozi krwi w żyłach ani nawet nie zmusza do wstrzymania oddechu. 
***
"Ale czy można naprawdę - tak  n a p r a w d ę - poznać drugą osobę?" -str.12
***
"Żal przygniata, izoluje, osamotnia." -str.81
***
"Czy kłamstwo nadal pozostaje kłamstwem, nawet jeśli przynosi ukojenie? Chyba tak, mimo to brnę dalej, choć nie wiem, czy historia, którą wymyślam, ma posłużyć pocieszeniu Abby, czy uciszenia mojego poczucia winy." -str.293

3 komentarze:

 1. Szkoda, że jednak książka Cię nie wciągnęła. Wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się podobała, choć faktycznie bestsellerem nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale po Twojej opinii widzę, że nie mam co sobie nią zawracać głowy.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie!
Będzie mi bardzo miło jeśli dasz znać co myślisz o tym poście :)